A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• BADARAU ALEXANDRU A.
  • BUTUREANU VLADIMIR
  • BURADA TEODOR

1839-1923 - ISTORIOGRAF AL TEATRULUI SI AL MUZICII SI FOLCLORIST

Printre personalitatile care au contribuit la progresul si afirmarea culturii muzicale românesti, Teodor Burada ocupa un loc de frunte. Prin activitatea sa el a adus un aport pretios la dezvoltarea istoriografiei muzicale si teatrale din tara noastra. Face studii în casa parinteasca, iar din 1856 intra la scoala militara de cadeti, pe care o paraseste peste un timp si intra ca elev la Academia Mihaileana, unde face clasele a VI-a si a VII-a. Este absolvent al Facultatii de Drept de la Universitatea ieseana, a urmat studii juridice la Paris (1860-1861) în paralel cu Conservatorul de muzica.