A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• BADARAU ALEXANDRU A.
  • BUTUREANU VLADIMIR
  • BOGDAN GEORGE

1859-1930 - MEDIC LEGIST

Elev al Liceului National, unde în 1876, sustine bacalaureatul, George Bogdan se înscrie la Facultatea de medicina din Paris, obtinând doctoratul în 1885. Reântors în tara îsi începe cariera de medic la Spitalul Sf. Spiridon din Iasi, iar pe cea la catedra ca profesor de igiena la Liceul National. Din 1891 îsi desfasoara activitatea didactica în învatamântul superior, la Facultatea de Medicina (al carui decan a si fost, mai târziu) si la Facultatea de Drept, ocupând, în acea vreme, functia de medic legist al Iasului. Dintre lucrarile publicate de George Bogdan amintim: Sanatatea si educatia copiilor nostri; Culegeri de rapoarte medico-legale; Principii generale de deontologie medicala; Sarcina, nasterea, avortul si deontologia medicala din punctul de vedere juridic si medico-legal, etc.