A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• BADARAU ALEXANDRU A.
  • BUTUREANU VLADIMIR
  • BARNUTIU SIMION

1808-1864 - OM POLITIC SI GANDITOR

Cunoscut si apreciat pentru ideile, activitatea si intransigenta sa politica, Simion Barnutiu face parte din ilustra generatie de carturari înaintati care au oglindit în opera lor interesele vitale nationale si sociale ale poporului român . Înca de tânar, în 1831, este numit profesor de istorie universala la scoala din Blaj. Anul 1848 l-a impus pe Simion Barnutiu ca pe unul din cei mai de seama conducatori. El îsi aduce contributia la întemeierea universitatii iesene, fiind primul profesor de filosofie la acest for de învatamânt. Ca profesor la Iasi, Simion Barnutiu a fost un adevarat exemplu. Prin activitatea si munca sa el a reusit sa ridice mult prestigiul Universitatii din Iasi.