A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• RASCU GHEORGHE
  • RICK IULIAN
  • ROSETTI RADU R.
  • ROSS IOSIF
  • RUSU CONSTANTIN LIVIU
  • RICK IULIAN

1889-1944 - GEOGRAF

Între anii 1900-1908 este elev la Liceul National, dupã care devine student la Universitatea din Iasi, Facultatea de litere, sectia geografie. În toamna anului 1911 îsi începe activitatea didacticã la Tecuci, functionând aici pânã în 1918 când se întoarce la Iasi. Între anii 1929-1939 este numit profesor la Liceul National, iar dupã o scurtã întrerupere revine în 1942 la catedrã la Liceul National, unde-si va încheia, de altfel, activitatea. A publicat manuale (Geografia României, Geografia continentelor, etc) si studii ( Contributii la climatologia Moldovei, Caracterizarea climei din bazinul mijlociu al Prutului, Iarna anului 1939-1940 în orasul Iasi, Note asupra vântului de Sud-Est - Bãltãretul - , Pescuitul în Japonia dupã razboi, Fenomene obisnuite dar rar întâlnite etc).