Conferinte, simpozioane, dezbateri 2013-2014

Elevii Naționalului ieșean la evenimentele FILIT
Iași, 23-27 octombrie 2013

Premiul liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte apărută în anul 2012
O onoare, sub semnul căreia mi s-a oferit creditul necesar judecării unor volume remarcabile şi ca o afirmare răspicată a pasiunii noastre pentru arta desăvârşită.”(Ingrid Stoleru, membru al juriului liceenilor). Detalii aici

Întâlnirea cu scriitoarele Adriana Bittel şi Cecilia Ştefănescu
Când o să mai aud lamentaţii despre tineretul din ziua de azi care nu citeşte nimic, o să-mi apară în minte liceenii de la Iaşi. Cât timp există adolescenţi ca aceştia, scriitorii vor avea cititori şi Literatura îşi va păstra majuscula.”(Adriana Bittel). Detalii
aici

Întâlnirile Alecart
Pentru mine a fost cea mai bună întâlnire pe care am avut-o vreodată în țară.”(Gabriela Adameșteanu).
TVR, Art Act Magazin

Medalion Adriana BittelMedalion Cecilia Ștefănescu

Scriitori printre liceeni, lectură și Q&A
Loc de desfășurare: Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivități
Data: 24 octombrie 2013
Participă: Adriana Bittel, Cecilia Ştefănescu
Moderator: Prof.dr. Gabriela Florentin Petrache

Detalii despre Festivalul Internațional de Literatură și Traducere se găsesc aici

Scriitori în școli
Loc de desfășurare: Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivități
Data: 16 octombrie 2013
Parteneri: Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași, Uniunea Scriitorilor din România, filiala Iași
Participă scriitorii: Cassian Maria Spiridon, Constantin Dram, Liviu Apetroae
Moderator: Adi Cristi

Colegiul Național în context european

Vineri, 11 octombrie 2013, ora 14.30, a avut loc, în Sala de Festivități a Colegiului Național, activitatea din cadrul Zilelor Iașului, Colegiul Național în context european. Au fost prezenți elevi participanți ai proiectului european ARCHI. Let's Soft It, desfășurat în luna iunie în Spania și Germania, alături de profesorii coordonatori și însoțitori, precum și elevi ai claselor a X-a și a XI-a.

Diseminarea a constat în două prezentări Power Point, câte una pentru fiecare flux, susținute de câte doi elevi. Aceste prezentări conțineau informații despre programul de mobilitate în general, iar apoi detalii referitoare la activitatea specifică a fiecărui flux, programul de arhitectură folosit, desfășurarea cursurilor și cunoștințele dobândite datorită acestora. De asemenea, a fost evidențiat și conținutul pregătirii culturale: locurile vizitate și activitățile care au avut ca rezultat familiarizarea cu obiceiurile, istoria și cultura țărilor gazdă.

Flux Spania, Flux Germania

Ultima actualizare în Luni, 30 Ianuarie 2006 13:06