Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Proiectul EuroKids „24 News: XXIst Century Skills Through School Radio and Newspaper”

Proiectul EuroKids „24 News: XXIst Century Skills Through School Radio and Newspaper”

 

În perioada 12-16 noiembrie 2018, Colegiul Naţional  va găzdui o serie de activităţi în cadrul proiectului Erasmus+ EuroKids „24 News: XXIst Century Skills Through School Radio and Newspaper”.

Proiectul constituie un parteneriat strategic între cinci şcoli europene: Ceip Marina de Cudeyo (Spania) - coordonatorul proiectului, Colegiul Naţional Iaşi (România) - prof. coordonator Elena Rotaru, Zespol Przedszkola, Szkoly Podstawowej i Gimnazjum w Belecinie (Polonia), Kindergarten “Brothers Grimm” Schumen (Bulgaria) şi College Ernest Perrier de la Bathie, Ugine (Franţa).

Proiectul îşi propune să dezvolte competenţe cheie ale elevilor, precum cele de literaţie şi de comunicare în limba engleză, prin intermediul metodelor de jurnalism online, dar şi să dezvolte gândirea critică a acestora, precum şi spiritul civic.

Activităţile din cadrul proiectului au drept finalitate realizarea unui ziar şi crearea unui post de radio, utilizând noile tehnologii digitale. Elevii din şcolile partenere vor redacta articole referitoare la evenimente cotidiene derulate în unităţile lor de învăţământ, dar şi la evenimente din plan local, regional, naţional şi internaţional.

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner