Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente FILIT 2018 la Colegiul Național

FILIT 2018 la Colegiul Național

FILIT 2018 la Colegiul Național


În cadrul FILIT 2018, se desfăşoară proiectul Scriitori printre liceeni, în parteneriat cu ISJ, Iaşi. Joi, 4 octombrie 2018, în Sala de festivităţi a Colegiului Naţional, Iaşi, între orele 12-14, vom avea bucuria de a întâlni două distinse prozatoare, Florina Ilis şi Simona Antonescu, care se vor afla în dialog cu tinerii lor cititori, elevi ai colegiului.

FLORINA ILIS este o conoscută prozatoare care a publicat mai multe romane primite entuziast de critica literară. Cel mai premiat şi cunoscut roman al său, Cruciada copiilor, a fost Cartea Anului 2005. Cel mai recent dintre romanele sale, Vieţile paralele, este o carte provocatoare despre Mihai Eminescu, simultan biografie, ficţiune, istorie literară, o declarată încercare de “deconstruire a mitului poetului naţional”.

SIMONA ANTONESCU este cunoscută pentru cele trei romane publicate până acum: Fotograful Curţii Regale, Darul lui Serafim şi Hanul lui Manuc. Simona Antonescu este o prozatoare puternică, ale cărei creaţii s-au bucurat de cronici entuziaste şi de un număr impresionant de cititori, Scriind romane istorice şi de atmosferă, autoarea este convinsă că “Ar trebui să ne raportăm la istorie aşa cum priveşte iedera copacul pe care se înfăşoară”.

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner