ITYM 2016

ITYM 2016 – Turneul Internațional al Tinerilor Matematicieni

Saint Petersburg, Rusia, 4-11 iulie 2016

Competiția organizată anul acesta la Sankt Petersburg a fost un prilej pentru tinerii pasionați de matematică și cu rezultate prestigioase de-a lungul timpului să își dovedească din nou abilitățile într-un concurs organizat sub forma unei dezbateri matematice.

În turneu au fost înscrise 12 echipe reprezentând 7 țări: Belarus, Brazilia, Bulgaria, Franța, Germania, România și Rusia. Echipele au fost evaluate de un juriu format din cercetători reprezentând universități importante din întreaga lume.

În acest an, echipa care a reprezentat România a fost formată din șase elevi ai Colegiului Național Iași: Diana Crihan, Monica Minea, Andi Munteanu, Horațiu Palaghiu, Ștefan Obadă și Armand Anușca-Popa. Liderii echipei au fost lect. dr. Marius Apetrii (Facultatea de Matematică, Universitatea „Al. I. Cuza”, Iași) și prof. Tamara Culac (Colegiul Național Iași). În juriu a fost prezent și Radu Miron (student la Facultatea de Informatică, Universitatea „Al. I. Cuza”, Iași).
Pregătirea echipei a fost asigurată de către lect. dr. Marius Apetrii asistat de Radu Miron.

Rezultatul elevilor Colegiului Național a fost unul meritoriu, ei obținând Premiul al treilea, după două runde din trei câștigate.

Problemele, materialele scrise ale participanților, rezultatele, desfășurarea concursului pas cu pas pot fi urmărite pe site-ul oficial al competiției: www.itym.org.