Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Întâlnirile Alecart la FILIT, 2015

Întâlnirile Alecart la FILIT, 2015

În zilele de 2 și 3 octombrie 2015 se vor desfășura „Întâlnirile Alecart” în cadrul Festivalului Internațional de Literatură și Traducere. Elevii Colegiului Național vor participa la un dialog cu Philip O Ceallaigh (Irlanda) și Petre Barbu, vineri, începând cu ora 14.30, iar sâmbătă, de la ora 12 se vor întâlni cu Katharina Hagena (Germania) și Liliana Corobca (R. Moldova).

Întâlnirile Alecart” la FILIT sunt gândite ca niște „lecții” de literatură în care nu se predă, ci se tatonează idei; personajele nu sunt „caracterizate”, ci… iscodite. Redactorii/ colaboratorii revistei și mulți dintre elevii celor două colegii ieșene partenere (Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” și Colegiul Național Iași) au citit cărțile invitaților, căci întâlnirea cu un scriitor nu poate fi altceva decât un dialog pe marginea volumelor lui.