Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Concursul Național "Memoria Holocaustului" 2024

Concursul Național "Memoria Holocaustului" 2024

In perioada 15 - 18 iulie 2024, se va desfășura etapa națională a
Concursului Național "Memoria Holocaustului"


IAȘIUL PREUNIVERSITAR – CENTRU NAȚIONAL DE VIBRAȚIE COMPETIȚIONALĂ

Calde urări de succes tuturor participanților din cadrul acestui eveniment și rezultate de excepție care să completeze palmaresul competițional al fiecăruia în parte, confirmând astfel excelența pedagogică și exigența modelatoare cu profunde valențe formative ale școlii preuniversitare din România!

Activitățile din agenda acestor evenimente sunt găzduite în spațiile de învățare elevate ale liceelor și colegiilor din Iași, unități școlare cu o istorie bogată în personalități din spectrul pedagogic și cultural, dar și cu o identitate instituțională consacrată atât în spațiul educațional local, cât și în cel național, nu doar pentru corpul profesoral de înaltă ținută didactică și academică, ci și pentru rezultatele remarcabile și pentru valorile înalte cultivate la toate generațiile de elevi, decenii la rând.

Ferment activ de rigoare științifică, dar și de creativitate pedagogică, aceste evenimente de înaltă ținută, organizate cu implicarea directă a Inspectoratului Școlar Județean Iași, în parteneriat cu cele mai performante unități de învățământ de pe segmentul preuniversitar, dar și cu susținerea prestigioaselor universități ieșene, facilitează întâlnirea, în arena competițională, dintre elevii care și-au antrenat și confirmat, de-a lungul anilor de școală, atât înclinațiile naturale, cât și cunoștințele, competențele și abilitățile, în climatul de emulație al olimpiadelor școlare, fiind cu toții laureați ai competițiilor județene de profil.

Repere valorice de anvergură, organizate și desfășurate pentru acest an școlar, în universul cu o bogată încărcătură culturală, spirituală și educațională al Iașiului, olimpiadele naționale din calendarul Ministerului Educației generează, în rândul elevilor și al profesorilor veniți din toate județele țării, o vibrație competițională aparte, întrucât propune înscrierea acestora într-un demers de învățare și evaluare mult mai aplicat și mai riguros, dedicat elevilor capabili de performanțe înalte.


INFORMATII UTILE

 1. Programul Concursului Național "Memoria Holocastului", aici
 2. Informații utile pentru elevii participanți la Concursul Național "Memoria Holocastului", aici
 3. Subiectele etapei naționale a concursului "Memoria Holocaustului", aici
 4. Baremul etapei naționale a concursului "Memoria Holocaustului", aici
 5. Rezultatele inițiale, aici
 6. Anunț contestații, aici
 7. Rezultatele finale, după contestații aici

Contact

 • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
 • Tel: (0040) 0232 214036
 • Fax: (0040) 0232 264385
 • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
 • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner