Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus” − clasele V-XII

Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus” − clasele V-XII

Etapa județeană, Iași, 3 martie 2023

Informații utile:

1. Olimpiada se va desfășura în următoarele centre de concurs:

1.

Colegiul Național Iași

Secţiunea de EXERCIȚIU – gimnaziu: categoria A: elevii din clasele V-VI; categoria B: elevii din clasele VII-VIII

2.

Colegiul Național

„Vasile Alecsandri” Iași

Secţiunea de PERFORMANŢĂ – liceu: clasele IX – XII

2. Proba scrisă individuală începe la ora 14.00 și durează 3 ore pentru secțiunea de EXERCIȚIU, respectiv 4 ore la secțiunea PERFORMANȚĂ.

3. Intrarea elevilor în sălile de concurs se va face în intervalul orar 13.00-13.30, pe baza unui act de identitate (certificat de naștere/carte de identitate/carnet de elev cu fotografie, vizat pe anul școlar în curs).

4. Conform prevederilor Regulamentului specific (art. 21, alin. 1), evaluarea răspunsurilor va fi efectuată de către profesorii evaluatori din Comisia centrală, în maximum 30 de zile de la desfășurarea probei. Listele cu rezultatele finale vor fi transmise inspectoratelor școlare județene. După finalizarea acestei etape, Comisia județeană va transmite oficial în rețea, prin canalul FTP, rezultatele obținute de elevii ieșeni, precum și componența lotului pentru etapa națională.

5. Unitățile școlare de proveniență ale candidaților au responsabilitatea asigurării siguranței deplasării acestora la competiție, conform prevederilor legale în vigoare.

*** La Colegiul Național Iași, intrarea candidaților se va face pe la Corpul B, lângă Biserica Banu.

Succes tuturor!

Comisia județeană

Repartiție elevi, aici.

Criterii de departajare, aici.

Barem, aici.