Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Oferta educațională 2021-2022 clasa a V-a

Oferta educațională 2021-2022 clasa a V-a

Anunț înscriere

Precizare: Elevii care au obținut premiile I, II și III la Concursul „Al. Myller”, Concursul „N. Labiș” sau cumulat pot valida înscrierea în clasa a V-a la Colegiul Național Iași.

Rezultate MyllerRezultate LabișRezultate punctaj cumulat

Rezultate contestatii

Anunț contestațiiCerere contestații

Rezultate MyllerRezultate Labiș

Subiect si barem Myller aici

Subiect Labis aici; Barem Labis aici

Codul unic al elevului, primit pe emailul utilizat la înscriere, va fi folosit exclusiv la afișarea rezultatelor.

Precizări organizatorice aici

În situația în care aveți nelămuriri, vă rugăm să contactați secretariatul unității – telefon 0232-214036.

Candidații înscriși doar la Concursul de matematică „Al. Myller” vor părăsi incinta unității la finalul probei, pe același traseu pe care l-au parcurs la intrare.

Pentru participarea doar la proba a II-a (Concursul de limbă română „N. Labiș”) candidații vor fi prezenți la intrarea de la Corpul A – intrarea de lângă Hotel Traian – la ora 10.00

Colegiul Național organizează înscrieri pentru ocuparea locurilor la clasa a V-a, anul școlar 2021-2022.

Oferta educațională cuprinde 5 clase, din care: 2 clase cu studiul intensiv al limbii engleze și  3 clase cu studiul obișnuit al limbilor străine.

• Număr total de locuri: 130
  • Perioada de înscriere: 26 aprilie – 13 mai 2021 ora 15:00

Înscrierile se vor face exclusiv online aici.

În situația în care numărul cererilor de înscriere în clasa a V-a va depăşi numărul de locuri oferite, se va organiza testarea în vederea selecției:

15 mai 2021, ora 9.00 Concursul de Matematică „ALEXANDRU MYLLER”

15 mai 2020, ora 10.30 , Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „NICOLAE LABIŞ”

• Rezultatele vor fi afișate pe data de 15 mai 2021
  • Eventualele contestații vor fi depuse pe data de 17 mai 2021
  • Rezultatele finale vor fi afișate pe data de 19 mai 2021.
  • Durata probelor: 60 minute (15 minute pentru familiarizarea cu subiectele și 45 minute pentru redactarea lucrărilor) în intervalele orare 0900-1000 și 1030-1130.

Selecţia elevilor va fi realizată astfel:

-         25 de locuri vor fi ocupate în ordinea descrescătoare a punctajelor din clasamentul individual al Concursului de Limbă, Comunicare și Literatură Română „NICOLAE LABIŞ”;

-         25 de locuri vor fi ocupate în ordinea descrescătoare a punctajelor din clasamentul individual al Concursului de Matematică „ALEXANDRU MYLLER”;

-         80 de locuri vor fi ocupate în ordinea descrescătoare a punctajelor din clasamentul cumulat.

Punctajul total din clasamentul cumulat se va calcula după formula:

• R+ M∙⅔T

R = punctajul obţinut la Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură  Română „Nicolae Labiş” (punctaj maxim 100);

M = punctajul obţinut la Concursul de Matematică „Alexandru Myller” (punctaj maxim 150);

T = punctajul total.

• Accesul elevilor în sălile de concurs și modalitatea de desfășurarea vor fi organizate conform unei proceduri realizate cu respectarea legislației în vigoare și în funcție de evoluția situației epidemiologice la nivel național (aceasta va fi disponibilă pe site-ul școlii cu 48 de ore înainte de desfășurarea probelor).
  • Testarea are caracter județean și se adresează exclusiv elevilor de clasa a IV-a.

Oferta educationala 2021-2022 clasa a V-a aici

Clasa a V-a:
5 clase, dintre care 2 cu studiul intensiv al limbii engleze

Înscrierile se fac online, în perioada 26 aprilie – 13 mai 2021, pe baza copiei certificatului de naștere al copilului și a cererii tip.

În situația în care numărul cererilor de înscriere depășește numărul de locuri aprobat prin planul de școlarizare se va organiza concurs de selecție:
  • 14 mai 2021 afișarea listei cu elevii înscriși
  • 15 mai 2021, ora 9 00 Concursul de Matematică „ALEXANDRU MYLLER”
  • 15 mai 2021, ora 10 30 Concursul de Limbã, Comunicare și Literaturã Românã „NICOLAE LABIŞ”
  • 15 mai 2021, afișarea rezultatelor
  • 17 mai 2021, depunerea contestațiilor
  • 18 mai 2021, rezolvarea contestațiilor
  • 19 mai 2021, afișarea rezultatelor finale
  • 20 mai – 4 iunie 2021, înscrierea elevilor care au fost admiși și completarea dosarelor
Durata probelor: 60 minute (15 minute pentru familiarizarea cu subiectele și 45 minute pentru redactarea lucrărilor) în intervalele orare 09:00 -10:00 și 10:30 -11:30.

În cadrul concursului de selecţie, candidaţii vor putea ocupa locurile alocate astfel:
  • 25 de locuri prin participarea la Concursul de Limbã, Comunicare și Literaturã Românã „NICOLAE LABIŞ”;
  • 25 de locuri prin participarea la Concursul de Matematică „ALEXANDRU MYLLER”;
  • Celelalte locuri vor fi ocupate prin participarea la ambele probe. Subiectele pentru concursuri vor fi elaborate în conformitate cu programele specifice, care se găsesc aici: Myller, Labiș.
Modele de subiecte si bareme: